Nagycsaládosok Komlói Egyesülete

Betekintést nyerhetsz az Egyesület tevékenységeibe, céljaiba, programjaiba.

Hegyi Füstös István: Farsangi köszöntő

Én vagyok a titkot morgó
száz éves jövendőmondó.
Tisztes képem rajza ott van
ó- kalendáriumokban.
Nem hiszitek el? Csodálom.
Van süvegem, van szakállam.
Tegnap óta, sajnos, érzem,
okuláré kell már nékem.
A titkokat megleshetem
varázslósan, szemfülesen.
Ha figyeltek, megtanítom,
elárulom, mi a titkom.
Tudja meg kicsinye-nagyja:
ez a farsang kezdőnapja.
Itt a köpönyegem alatt
rejtőzik egy ördöglakat.
Mit lakatol? Megtudjátok:
tréfát, nótát, mókát, táncot.
Szabadítsam rátok őket?
Kérlek! Ennél mi sem könnyebb.
                           Egy kattintás, kulcsfordítás:                              kezdődjék a farsangolás!

Sharon. Farsang_2

A farsang ősi örömünnep, gyökerei régre nyúlnak vissza. A hosszú tél sötét napjait, a hideget, az ártó szellemeket már a középkorban boszorkánybábu égetésével, rémisztő jelmezes karneváli felvonulással igyekeztek elűzni.

A különböző népek, köztük mi, azóta is örömmel búcsúztatjuk a telet ily módon. Régi népszokásokat elevenítenek fel /mohácsi busójárás/, felvonulásokat szerveznek, a maskarába öltözött, ostorral, kolompokkal, kereplőkkel ijesztgető maszkos résztvevők. Bálok, álarcos vigasságok, vidám összejövetelek jelzik a tél búcsúztatását.

 

Ebben a farsangi ünneplésben nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek is részt vesznek, együtt ünneplik az óvodákban, iskolákban. Jelmezekbe öltöznek, aznap  mindenki az lehet, ami szeretne és vidám tánc, evés-ivás jelzi jókedvüket. Jellegzetes farsangi sütemény a fánk, amely ugyanúgy terítékre kerül, mint karácsonykor a bejgli.

Gomba jelmez farsangra

1) Barnás árnyalatú karton papírból vágjunk ki egy kb. 15 cm. széles karikát, melynek belső körmérete a gyermek fejkörméretével megegyező. Hasznos lehet, ha a fejkör vonalától számolva plusz 2 cm-es füleket is készítünk bevágásokkal.
Az elkészült alkotás lesz a gomba kalap alsó, lemezes része.
2) A karikára fessük meg a gomba lemezének mintázatát.
3) Piros színű textíliából vágjunk ki egy, -a karton karika külső átmérőjénél kb. 12 cm-rel szélesebb kört. Ez lesz a gomba kalap felső része.



4) Kapcsológéppel tűzzük a karton karika széli részéhez a piros textilt. A tűzési pontok a körív felénél, majd negyedénél legyenek, majd így felezzük tovább a távolságokat. Mikor körbe tűztük a textilt a karton karika körül, fekete szigetelő szalaggal vonjuk körbe a széli részt.

35) A lyukon keresztül tömjük tele a kalapot könnyű, összegyűrt zacskókkal, majd formázzuk meg azt.

6) Ragasztgassunk fehér kartonból kivágott pöttyöket a kalap piros részére. (Ezt kitömött állapotban, egyik kezünkkel a kalapba nyúlva végezhetjük el legkönnyebben. )
7) Vágjunk ki széles csíkot zöld krepp papírból, melyet hosszában egymásra félbehajtunk, majd ollóval bevagdosva fű formájúra igazítunk. A félbehajtott "fű-szoknya" két része közé gumi csíkot húzunk, majd ennél fogva kötjük fel a gyermek derekára.
 

Jó szórakozást, vidám farsangi mulatságot kívánunk!

Ha fiús Anyuka, Apuka (Nagyszülő) vagy, akkor jól figyelj! Ma bemutatjuk, hogyan varázsolhatsz igazi lovagot gyermekedből (unokádból)!


A lovag jelmez egy pólóból, harisnyából, koronából, kardból, pajzsból és palástból áll.



Amire szükséged lesz:
szürke vagy kék hosszú ujjú póló,
fekete vagy sötétszürke harisnyanadrág,
1,5 méter ezüst paszomány vagy farkasfog,
ezüst, glitteres textilfesték (kínálatunkban többfélét is találsz),
maszkoló szalag (szabókrétával helyettesíthető),
80 cm ezüst és 25 cm kék lamé anyag (110 cm szélesből),
vasalható közbélés,
textil ragasztó,
gumi,
fekete, szürke és kék dekorgumi lap,
vastag fekete dekorgumi lap,
fekete vastag kartonpapír,
hobbi ragasztó, ragasztópisztoly,
ecset,
3 db kör alakú, körbehorgolt tükörmozaik dísz (eredetileg ilyen díszek kellenek, de ha nincs ilyened, akkor sima kis kerek tükörmozaikokat használj, s köré fehér Touch festékkel fess keretet),
vasaló, sütőpapír vagy puha anyag a vasaláshoz
,
tű, cérna, olló
 

Elkészítése:
Borítsd be a munkaasztalodat újságpapírral, hogy ne okozz rajta semmilyen sérülést, kárt. Fektesd fel a pólót, helyezz el benne egy kartonpapírt vagy nejlon fóliát, és simítsd jól ki az elejét. Jelöld meg a póló függőleges középvonalát, s attól jobbra-balra mérj ki 6-6 cm-t, majd ragassz oda egy-egy csíkot a maszkoló szalagból, vagy húzz vonalat szabókrétával. Az így kapott 12 cm-es sávot fesd be az ezüst, glitteres textilfestékkel (a fólia vagy karton azért kellett a pólóba, hogy ne üssön át a festék a hátoldalára is). Hagyd száradni a festéket, majd fordítsd ki a pólót, és sütőpapíron vagy anyagdarabon keresztül vasald át a felületet. Ezután a sáv két szélére ragaszd fel textilragasztóval az ezüst dekor szalagot. Vágd ki a sablon alapján a kék lamé anyagból "cakkokat", amik a póló aljára kerülnek. Hogy pontosan hány darabra lesz szükség, az a mérettől függ, de kb. 6-8-cal kell számolnod. A cakkokat a felső szélükön, néhány centis sávban kell a póló alsó részéhez rögzítened a vasalható közbélés segítségével. Egyesével haladj velük, és a soron következő mindig kicsit fedje át az előző darabot. A vasalót ne melegítsd túl, mert a lamé anyag nagyon kényes, és mindig egy kissé benedvesített ruhán keresztül vasalj! A vasaló nem érintkezhet közvetlenül az anyaggal!



A palást elkészítése: varrj egy magházat az ezüst lamé anyag tetejére. (A lamé anyagok ép széle általában fekete, azt vágd le, hogy ne látszódjon.) Fűzz be egy kb. 30 cm-es gumit a magházba (a gumi hosszát természetesen igazítsd a gyermek, és a póló méretéhez), a végeit varrd oda a palásthoz és ezzel egyidejűleg magát a palástot is öltsd oda a pólóhoz, de ne teljesen körben, csak oldalt és hátul, elől hagyd nyitva (ahogy a képen is látható, a díszítő sávot határoló két ezüst szalagig tartson a palást).

A kard elkészítése: rajzolj két kard formát a fekete, vastag dekorgumiból (ha nincs vastag dekorgumid, akkor a vékonyból ragassz össze több réteget), vágd ki őket és hobbi ragasztóval ragaszd össze (a kard mérete kb. 17x42 cm legyen). A ragassz keresztbe a kardra, díszítésként egy 1,5 cm széles szürke és egy 0,5 cm széles kék vékony gumilap csíkot.

A pajzs elkészítése: fekete vastag dekorgumiból vágj ki vagy egy klasszikus pajzs formát, vagy egy nyolcágú csillag alakot a pajzshoz. Szürke vékony dekorgumiból a pajzs méretéhez illő, 2,5 cm-es csíkokat, és ragaszd fel keresztbe az alapra. A szürke csíkokra kerüljenek 1 cm széles kék gumilap csíkok. A végüket vágd le hegyesre, a pajzs formáját követve. A fogóhoz vágj ki fekete vékony gumilapból egy kb. 4x22 cm-es (a hossz a gyermek kézméretétől függ) téglalapot, és ragasztópisztollyal erősítsd fel a pajzs hátoldalára.



A korona elkészítése:
vágd ki a sablon alapján a koronát fekete kartonból vagy dekorgumiból, ragaszd (vagy tűzőgéppel tűzd) össze a gyerkőc fejméretének megfelelően, majd két oldalra készíts egy-egy kis lyukat, hogy azokon átfűzhess egy kalapgumit, ami megakadályozza, hogy leessen a korona a kis lovag fejéről. A korona aljára ragassz ezüst dekor szalagot, olyat, amilyet a pólónál is használtál, az elejét pedig díszítsd a tükörmozaikokkal (hobbi ragasztóval ragaszd oda őket).




A lovag arca: a lovag jelmez nem igényel különösebb arcfestést, azért egy kis kardot, pajzsot, vagy koronát, esetleg bajuszt, szakállat festhetsz a gyermek pofijára.

Varázsló-tanonc jelmez - Harry Potter nyomában

 

1) Sötétkék kartonból kivágunk egy kb. 7 cm széles, hosszabb csíkot, melyet a gyermek feje köré illesztve beállítunk a megfelelő fejkörfogat-méretre. A megfelelő fejkörfogatot megtalálva iratkapoccsal rögzítjük a méretet, a felesleges részt levágjuk. Ez lesz a varázsló-kalap fejre húzható, oldalsó része.

2) A kék kartonból most 2 db. 20 x 20 cm-es négyzetet vágunk ki, ezekből lesz a kalap teteje.

3) Az egyik négyzet nem színes oldalán körberajzoljuk a fejkörfogat szerint beállított kartoncsík körívét. Ezután kb. 2 cm-rel beljebb egy kisebb körívet is megrajzolunk, majd ez utóbbi vonalánál kivágjuk, eltávolítjuk a belső részt.

4) A két körív közti részen sok kicsi ragasztófület vágunk, majd a füleket egyenként behajtjuk.

5) A kalap tetejét képező két négyzetet színükkel kifelé összeragasztjuk az érintkező felületükön. Vigyázzunk arra, hogy a behajlított ragasztófülek szabadon maradjanak!

6) A kartoncsíkot, ami a kalap oldalsó része lesz, a ragasztófülek mentén hozzáragasztjuk az előbbiekben elkészített kalap fedőhöz. Fúrjunk pici lyukat a kalap tetejének közepébe, majd húzzunk bele egy zsinórt. Csomózzuk meg a lyuknál lévő végét, a másik végét rojtosítsuk. Kész is a dísz-zsinór.
Még látványosabbá tehetjük a kalapot, ha alufólia-csíkokból összetekert "ezüst-zsinórokat" fűzünk bele. (Pl: a kalap tetejének négy csücskénél lyukat fúrunk és a négy zsinórt ezekbe vezetjük bele. ) Kész is a kalap!

7) Elkészítjük a varázspálcát az alábbiak szerint: egy ceruza köré szorosan fotó kartont tekerünk, majd cellux-szal rögzítjük. A pálca két végére alufóliát ragasztunk, kész is a varázspálca.

8) A varázsló köpenyét sötétkék textíliából készítjük el. A képen látható formában méretre vágjuk, beszegjük a széli részét, majd a nyaknál gombot, gomblyukat varrunk rá. ( A nyaki részt laza gumírozással is megoldhatjuk)

El is készült a kis varázsló-tanoncunk jelmeze!



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 10
Heti: 67
Havi: 553
Össz.: 385 428

Látogatottság növelés
Oldal: FARSANGI ÖTLETEK
Nagycsaládosok Komlói Egyesülete - © 2008 - 2024 - komlo-nagycsaladosok.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »