GYÖNGGYEL DÍSZÍTETT TOJÁS:
Ez is egyfajta gyöngyös csomagolás, kifejezetten húsvétra. Türelmes, ügyeskezű, szorgalmas gyöngyözőknek:)
Sajnos mintákat nem találtam, de szerintem egy kis fantáziával pótolható a hiányosság. Akinek van kész ötlete, ne fukarkodjon, ossza meg velünk az észt! A többiek pedig addig is gyönöyrködjenek, merítsenek ihletet a hsúvéti dekorációként, vagy ajándékba készült gyöngyös hímestojásokból.
Többségében könnyen elkészíthető, már ha az aprólékos, órákig tartó ragasztgatás könnyű hadműveletnek számít: csipesz, nem csöpögős pillanatragasztó, és már minta sem kell a hímestojáshoz, csak némi szépérzék, és persze jó sok idő:)
SZALVÉTATECHNIKÁVAL :
Szükséges anyagok, eszközök:
- tojás (többféle méretű is lehet)
- apró mintás húsvéti szalvéta
- decoupage ragasztó
- esetleg hobbi festék
- szatán szalag
- hobbi ragasztó
- kés, vagy sniccer
- barka ágak
Elkészítése:
Vágjuk be a tojást hosszában a felezővonalánál kb. 1cm mélyen, ide fogjuk a felesleges szalvétát egy késsel, vagy snicerrel benyomkodni. A tojás felének körülbelül megfelelő, illetve annál kb. 1cm-vel nagyobb darabot vágjunk le a szalvétából. (a mintás szalvéták általában három rétegűek, csak a legfelsőt használjuk, ezért szét kell választani).Kenjük be ecsettel a tojás egyik felét ragasztóval.
A közepén kezdjük el rásimítani ecsettel a szalvétát a ragasztós tojásra. Ha túl sok szalvéta marad a felezővonalnál, vágjuk le a felesleget.
A maradék szalvétát tömködjük a felezővonalhoz. Ugyan így járjunk el a másik oldalon.
A felezővonalat egy szatén szalaggal fogjuk eltüntetni, amelyet a tetején masnira kötünk.
Fogjunk duplán egy darab szaténszalagot, amely akasztóul fog szolgálni, és ezt is tömködjük a tojás tetejébe, a masni mögé. Ezzel tudjuk a barkaágra akasztani a tojást.
Lehet úgy is készíteni a tojást, hogy lealapozzuk valamilyen világos színű hobbi festékkel, és csak egy nyuszit, vagy virágot
ráragasztani, ekkor nincs szükség a feles szalvéta eltüntetésére így bevágni sem kell.
VIDEÓ KATT A KÉPRE:
Szalvétatechnika:
Amire szükségünk lesz: szalvéta,falap
(ill. bármilyen más felület),
hobbyfesték,lakk,ragasztólakk,
ecset,olló és raffia.
Alapozzuk le a felületet matt hobbyfestékkel
több rétegben,hogy a felületet teljesen befedje
a festék,kenjük le a falap széleit is.
Vágjuk ki a kívánt mintát(formát),minnél
pontosabban.
Válasszuk szét a szalvétát,
csak a legfelső mintás rétegre lesz szükségünk,
a szalvéta többi része eldobható.
Miután az alapozó festék megszáradt,
kenjük fel széles ecsettel a ragasztó lakkot
a teljes felületre.
Majd helyezzük rá óvatosan a kivágott
mintát,simítsuk ki a ráncokat.
Ezután kenjük be ismételten a teljes felületet
ragasztó lakkal,
a mintát is teljesen fedje be a lakk.
Várjuk meg a lakk megszáradását,
majd kössük össze a kifúrt falapokat
raffiával és kész is a faliképünk.
Decoupage technikával a különböző mintájú
szalvétákat,papírokat rádolgozhatjuk
porcelánra,vázára,cserépedényre,
dobozokra,tálcákra,üdvözlő lapokra,
gyertyaragasztóval gyertyákra,textilragasztóval
terítőkre,függönyökre,párnákra.
Ragasztót a szalvéta alá és fölé is kell kenni.
A szalvétának mindig csak a legfelső(mintás)
rétegét használjuk.
Harisnyavirág
Következhet a virágok összeállítása. A virág közepe köré, a szirmokat kissé elhajlítva, rendezgessük el a szirmokat. A közepe köré négy darabot, majd ezek alá szintén négy darabot helyezzünk. A maradék két darabot ezek alá helyezzük el. Ha szép formás lett az elrendezés, a virág közepét húzzuk ki a szirmok fölé. A szirmokat enyhén nyomjuk felfelé egymáshoz, és a szirmok alatt szigetelőszalaggal jó erősen tekerjük körbe. A virágokat ismét igazítsuk formára, és a közepét húzzuk a szirmok közé. Hogy a szirmok alakja ne legyen kör alakú, a tetejénél enyhén nyomjuk össze a két oldala felöl, enyhén csúcsosra. |
---|
Elsőként az articsóka technika alapjait mutatom meg:
1. "Végy egy hungarocell gömböt." (Esetemben ez 10 cm átmérőjű volt.)
2. Felosztottam a gömböt 8 részre, megrajzoltam tollal a vezetővonalakat. (A grafitceruza a sok fogdosástól elhalványul, elmaszatolódik.) Ezek a segédvonalak fognak segíteni abban, hogy amikor feltűzöm a "pikkelyeket", ne legyen girbe-gurba a szalagok sora.
HIBALEHETŐSÉG: ha fehér vagy átlátszó szalagot használunk, könnyen átüthet az anyagon, látszódik, tehát óvatosan a vonalakkal.
3. Elsőként egy négyzet alakú szalagot tűzök 4 gombostűvel a gömb tetejére, hogy a fehér hungarocell a majdani illesztéseknél ne kandikáljon ki.
4. Ilyen "pikkelyekkel" fogunk dolgozni. Behajtjuk háromszög alakúra a szalagcsíkot, és levágjuk a szalagtekercsről.
5. Egy csomó ilyet vágunk... az én 10 cm-es gömbömre összesen 56 db kellett belőle.
6. Szépen sorjában elkezdem feltűzni a háromszögeket. Mindig a szembelévőket tűzöm, úgy, hogy a csúcsaik összeérjenek. Ha csúszós a szalag, vagy nagyon pontos illesztést akarok, a csúcsot is letűzöm. Egy háromszöghöz így öszesen 5 db tűre lesz szükség. 1 a csúcsára, 1-1 db a háromszög alapján lévő sarkokra és 1-1 a lehajtott sarkok letűzésére. Egy körben mindig 4 darab háromszögpikkelyt tűzök föl.
7. Így néz ki, amikor 4 db van letűzve:
8/a. A következő sort a hármszögek sarkainak találkozására tűzzük, kb. 1 cm-re a csúcs alatt.
8/b.Így fog kinézni:
9. A következő 4-es kör az elsőként feltűzött háromszögek alá kerül, az elején húzott vezetővonalak segítenek, hogy egyenes maradjon a sor. Látványképek a folytatásról:
10. Szépen sorban haladunk, szorgalmasan hajtogatjuk és tűzzük a háromszögeket: a csúcsán, az alap két sarkán és a behajtott széleket. 56 darab háromszöghöz összesen így 280 db gombostűre lesz szükségünk. Plusz a kezdő négyzethez még 4, a befejező masnihoz is vagy 10..., tehát egy ilyen típusú gömbhöz durván 300 db gombostű szükséges.
HIBALEHETŐSÉG: ha a szalagunk két oldala nem egyforma, az egyik pl. fényesebb, ügyeljünk rá, hogy ahogyan elkezdtünk, úgy haladjunk végig, hogy szép, egyenletes felületet kapjunk.
A vége felé így néz ki:
11. Befejezéskor ahogyan a gömb felülete csökken, úgy tűzzük szűkebbre a háromszögeket is, egészen addig, amíg a teljes feületet be nem borítottuk.
12. Következik a "csalás", hogy eltüntessük a gömb tetjén a letűzéseket, illetve, hogy feltegyük a műre a "koronát." Hajtogatunk egy szép masnibokrétát színben a gömbhöz passzoló szalagból (én általában vékonyabbat szoktam használni, nem a saját anyagát, mert az agyonnyomhatja a díszt), és vastagságtól függően 5-6-10 gombostűvel letűzzük, ügyesen, hogy ne látszódjon ki a tű. Ha fel szeretnénk akasztani, egy kötözőzsinórt is bele kell rejtenünk. És már kész is.
A most bemutatásra kerülő articsóka hasonlóan készül az előzőhöz, csak a szalagok feltűzési iránya változik.
Hozzávalók: 5 cm széles fehér és krémszín szaténszalag, 5 cm széles dekorszalag (lehetőleg drótos szélű), néhány gombostű, sodrott zsinór a felfüggesztéhez. (Olló, sniccer, fa vagy műanyag hegyes végű pálcika)
Első lépésként segédvonalakat húzunk: a gömb közepén egy kb. 3 cm-es sávban, illetve a maradék gömbfelületet 6 részre osztjuk (lehet 8 felé is, de nekem ez szimptikusabb volt).
Az egyes cikkeket az előző posztban bemutatott módon befedjük szalaggal, minden másodikat más színnel. Ugyanezt megcsináljuk a gömb másik felületén is.
Így néz ki:
Következő lépésként az arany szalagból vágunk kb. 6-7 cm-es darabokat és illesszük az üresen maradt sávba:
Szép sorban haladunk, míg a végére körbeérünk. Az utolsó darabnál ügyesen felszedjük a legelsőként beillesztett darab széleit, alácsúsztatjuk az utolsó pikkelyt és elsimítjuk hogy egyenletes legyen:
Már csak a felfüggesztő-zsinórt kell rátűzni, és kész.
Egy már elészült darab, fehér-kék-ezüst variációban. Annyi még a különbség, hogy - mivel nem voltak túl egyenletesek az illesztések, -az egyes cikkek illesztéseihez vékony és vastagabb ezüstzsinórt tűztem.
Alapanyagok: 1 db 8 vagy 10 cm átmérőjű hungarocellgömb, 4 cm széles fehér szatén szalag, 4 cm széles világoskék szaténszalag, 8-10 db gombostű, és a masnibóbitához 4-6 mm-es fehér szaténszalag. (Olló, sniccer, hegyes, de nem éles fa vagy műanyagpálca)
Először berajzoljuk a segédvonalakat - ügyelve rá hogy nagyon halvány legyen, mert ha fehér szalaggal dolgozunk, átlátszik -, majd sniccerrel, kb 2-3 mm mélyen be is vágjuk, hogy majd könnyebb legyen a szalagokat beletömködni.
A fehér szalagból rámérünk és levágunk egy akkora csíkot, hogy a gömb egynyolcadnyi cikkelyét átérje, majd egy - régi maniküreszközből átalakított - műanyag, hegyes, de nem éles pálcikával szépen belesimítjuk a szalagot a résekbe. (azért nem jó, ha hegyes, mert könnyen kiszakítja vagy kiszálazza a szalag
Így néz ki:
Amikor egy készen van, haladunk tovább minden második cikkellyel is.
Ilyen lesz.
Ha ezekkel is megvagyunk, jöhen a másik szín - esetemben ez világoskék volt. Levágunk egy 3-4 cm-es darabot, "pikkelyt" hajtogatunk belőle, és rátűzzük az egyik nyolcadni cikkely csúcsára. (Először érdemes letűzögetni, aztán ha bel
ejövünk, már úgyse kell.)
Következik ennek a szalagnak is a belesimítása a már előzőleg bevágott hungarocellbe. Ha túl sok szalagot kellene beletömködni, nygdtan vágjunk le belőle, felesleges a sok anyag. (Azért csak óvatosan, mert ha túl keskeny a csík, amit bele kell simítani, nem marad meg a résben.
Pláne a szaténszalag, ami csúszik...)
Következik a második pikkely, kb. 4-5 mm-rel feljebb, majd a harmadik, negyedik...
Egy sorba én 8 pikkelyt tettem. Ettől kevesebb már nagyon szellős, de többel lehet próbálkozni, akkor sűrű lesz a minta.
A végén így néz ki:
Már csak a masni hiányzik a tetejéről és kész is.
Alapanyagok:
Hungarocellgömb, 2 féle színű szatén szalag (a bordó-bézs 5 cm széles volt, a zöld 4 cm széles), a tetején lévő masnihoz hasonló/azonos színű, de vékonyabb szatén szalag, gombostű.
1. Az előző posztban bemutatottak szerint kezdünk: vezetővonalak, négyszög alakú szalagdarabok, 4 tűvel rögzítve.
2. Egymással szembe letűzünk 2 pikkelyt.
a.) A zöldnél 2 sötét, 2 világos.
b.) A másiknál 4 egyforma bézs.
3. A következő sor:
a.) A zöldnél: ugyanúgy 2 világos, 2 sötétzöld, csak épp egy nyolcaddal elforgatva a gömböt. A folytatásban hasonlóképpen.
b.) A másiknál: 4 egyforma bordó következik. Utána megint 4 bézs.
4. A folytatás: